Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o. Co lepiej sprawdzi się w nieruchomościach?

Co jest bezpieczniejszą formą, co tańszą w prowadzeniu, kiedy zapłacisz niższe podatki, a dla której z form łatwiej o finansowanie? JDG czy spółka z o.o.? O tym dowiesz się z mojego artykułu! W artykule porównuję obie formy konkretnie w odniesieniu do branży nieruchomości.

Dlaczego akurat jednoosobowa działalność i spółka z o.o.

We wpisie skupiam się tylko na dwóch formach prowadzenia działalności – jednoosobowej działalności gospodarczej (dalej będzie prościej używać skrótu JDG) oraz spółki z o.o. Jak pewnie wiesz, rodzajów spółek jest znacznie więcej – mamy spółkę cywilną uregulowaną jako jedyną w Kodeksie cywilnym oraz spółki z Kodeksu spółek handlowych: szereg spółek osobowych (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) i spółki kapitałowe – z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjną.

O ile przenigdy nie będę nikogo zachęcał do założenia spółki cywilnej, to pozostałe spółki osobowe mogą okazać się w konkretnych przypadkach bardzo przydatne, szczególnie w połączeniu w strukturze ze spółką z o.o.

W 90% przypadków jednak staniesz przed wyborem: JDG czy spółka z o.o. Pora więc na porównanie tych form!

Założenie działalności

Wpis JDG do CEIDG zajmuje chwilę, można go zrobić przez Internet, a sama rejestracja jest darmowa. Każdy sobie z tym poradzi.

Przy spółce z o.o. sprawa nie jest taka prosta, ale… też da się sprawnie założyć spółkę. Do wyboru mamy dwa rozwiązania: założenia spółki u notariusza lub przez system s24. Zaletą wizyty u notariusza jest to, że umowa spółki może zostać dostosowana do konkretnych potrzeb, natomiast rejestracja będzie kosztowała nieco więcej, a przede wszystkim potrwa kilka tygodni. Koszt wizyty u notariusza zależy od wysokości kapitału zakładowego (przy najniższym będzie to 160 zł netto), a opłaty sądowe wyniosą 600 zł. Najgorszy jest jednak czas oczekiwania na rejestrację nowej spółki w sądzie, który może wynieść nawet do kilku miesięcy. Tu wiele zależy od konkretnego sądu.

Przy rejestracji spółki przez system s24 powinniśmy mieć ją zarejestrowaną teoretycznie… w 24 godziny. Oczywiście to się nie zdarza, ale realnie do kilku dni powinna nastąpić rejestracja. Koszt? Wszystkie opłaty to 350 zł.

Drobna rada: jeśli potrzebujesz spółki „na już”, a zależy Ci na konkretnych postanowieniach w umowie (powinno Ci na nich zależeć:)), możesz zarejestrować ją przez system s24, a następnie wprowadzić zmiany już u notariusza. Szczególnie w przypadku działalności związanej z handlem mieszkaniami warto dostosować treść umowy w celu uproszczenia procedury zbywania i nabywania nieruchomości oraz zaciągania zobowiązań wielokrotnie wyższych od kapitału zakładowego.

Często pojawiającym się mitem jest też właśnie sprawa kapitału zakładowego. Owszem, na start potrzebujesz kapitału zakładowego w spółce z o.o., ale to nie jest żaden depozyt. Kapitał zakładowy trafia na konto spółki, tymi środkami normalnie można rozporządzać. Jego minimalna wysokość wynosi zresztą tylko 5000 zł. Dodatkowym, ale pomijalnym kosztem przy założeniu spółki z o.o. jest konieczność opłacenia PCC w wysokości 0,5% od wnoszonych wkładów.

Tak więc mamy tutaj 1:0 na rzecz JDG, ale rejestracja spółki z o.o. nie jest znowu taka straszna. W dodatku zakładasz ją tylko raz.

Bieżące koszty prowadzenia firmy

Koszty księgowości będą niższe dla JDG. Wynika to z tego, że JDG rozliczana jest z wykorzystaniem księgi przychodów i rozchodów, natomiast przy spółce wymagana jest pełna księgowość. Twój księgowy będzie mieć po prostu nieco więcej pracy, więc za swoje usługi zażąda nieco więcej. Da się jednak znaleźć obsługę księgową dla spółki z o.o. już nawet za 500 zł netto miesięcznie.

Prawdziwą różnicę pomiędzy kosztami prowadzenia JDG a spółką z o.o. odkryjesz w okolicy 10. dnia każdego miesiąca. Zakładam, że składkę na ZUS traktujesz raczej jako zło konieczne, niż pomysł na swoją emeryturę, więc możemy ją potraktować jako zbędny koszt?

Przy spółce z o.o. możesz nie płacić składek ZUS!* Jaka to oszczędność? W porównaniu do JDG w 2020 r. chodzi dokładnie o 1431,48 zł miesięcznie! Chyba teraz nieco łatwiej znieść odrobinę wyższe koszty księgowości? 😉

*drobnym drukiem: nie dotyczy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. To nie jedyny powód, by ich nie zakładać. Polecam znaleźć chociaż mniejszościowego wspólnika do takiej spółki.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki

Nie zakładam, że ktoś z premedytacją nie będzie spłacał swoich zobowiązań, ale w biznesie, jak to w życiu, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. W dodatku z podejściem polskich urzędów skarbowych nietrudno o potknięcie.

Co w przypadku utraty płynności w JDG? Twoja działalność i Ty to jeden i ten sam podmiot. Odpowiadasz za wszystko całym swoim majątkiem. Przykro mi.

Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiedzialność jest ograniczona. Jako wspólnik odpowiadasz do wysokości wniesionego do spółki majątku. Jeżeli jednocześnie będziesz w zarządzie spółki, wtedy odpowiadasz swoim majątkiem. Jednak z tej odpowiedzialności możesz się zwolnić zgłaszając w odpowiednim czasie wniosek o ogłoszenie upadłości. Prowadząc JDG, nie uciekniesz od odpowiedzialności.

Podatki, podatki… podwójne opodatkowanie (?)

Prowadząc JDG, płacisz podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) według skali 17% i 32 % lub liniowy w wysokości 19%.

Jak wygląda to w przypadku spółki z o.o.? Podatek CIT dla małych podmiotów (o przychodach do 1,2 mln euro) wynosi obecnie tylko 9%!

Czy nie brzmi to trochę jak raj podatkowy? Brak odpowiedzialności, brak ZUS-u i 9% podatku? Trochę tak jest. Z jednym zastrzeżeniem. Jest to podatek od dochodu spółki. Jeżeli chcesz wypłacić zarobione pieniądze ze spółki, wówczas zostaną one kolejny raz opodatkowane już podatkiem PIT od Twoich osobistych dochodów. Podatek realnie wyjdzie znacznie wyższy.

Ale… będąc w zarządzie spółki możesz otrzymywać wynagrodzenie z tytułu samego powołania albo świadczyć na rzecz spółki konkretne usługi. Jako członek zarządu spółka odprowadzi za Ciebie PIT. Jednak wciąż nie zapłaci ani grosza do ZUS i Twoje wynagrodzenie zostanie wliczone w jej koszty. Problem podwójnego opodatkowania znika.

W sytuacji, gdy większość wypracowanego zysku będziesz kumulował w spółce, a wypłacał sobie jedynie środki „na życie” z tytułu bycia członkiem zarządu, realne opodatkowanie będzie znacznie niższe niż w przypadku JDG!

Formalności, restrykcje w wypłacie środków

Prowadząc JDG teoretycznie nie potrzebujesz nawet odrębnego konta bankowego i możesz używać swojego prywatnego (czego absolutnie nie polecam!). Nie ma wielu formalności, możesz czasem zapłacić gotówką, a czasem kartą. W dowolnym momencie przelać sobie środki z „firmowego” na „prywatne”.

W spółce z o.o. tak przyjemnie nie jest. Nie powinieneś dokonywać płatności gotówkowo, jeśli w „kasie” nie ma środków. Konieczne jest wyraźne oddzielanie majątku prywatnego i spółki, dokonywanie przelewów między majątkami zawsze musi następować na jakiejś podstawie. Utrudnia to nieco życie zarówno, gdy w spółce brakuje środków, jak i gdy jest ich tam za dużo.

Czyli punkt dla JDG? Uważam, że niekoniecznie. Sam prowadzę JDG i spółkę z o.o. i uważam, że taka z góry narzucona higiena finansowa jest na dłuższą metę wręcz pożyteczna.

Kapitał zewnętrzny

Jeżeli inwestujesz w nieruchomości, pewnie korzystasz z finansowania zewnętrznego. Tu różnic pomiędzy oboma podmiotami jest mnóstwo i wymagałoby to wpisu raczej doradcy kredytowego, a nie radcy prawnego.

Natomiast zwrócę tu uwagę na jedną rzecz, która może przekreślić Twoje plany o założeniu spółki z o.o. Jeżeli skupiasz się na inwestowaniu we własne nieruchomości na wynajem, to zalety związane z kredytem hipotecznym przeznaczonym na cele mieszkaniowe dotyczą tylko JDG. Dzięki temu, że JDG i Ty to jedno, to możesz korzystać z najtańszego dostępnego produktu na rynku jako osoba fizyczna, a następnie wliczać odsetki w koszty JDG przy wynajmie mieszkania. Przy spółce z o.o. to jest niemożliwe.

Spółka z o.o. zdecydowanie lepiej natomiast nadaje się do „dokapitalizowania” przez inwestora zewnętrznego. To jednak rozległy temat na odrębny wpis.

Co wygrywa?

Jeżeli zajmujesz się flipami, podnajmem, projektami deweloperskimi lub czymkolwiek innym poza wynajmowaniem mieszkań, to serdecznie polecam założenie spółki z o.o. lub przekształcenie JDG w taką spółkę. To się po prostu opłaca, a liczne zalety przykrywają te kilka wad. Poniżej przedstawiam ich pełne zestawienie:

Plusy spółki z o.o.:

  • niższe koszty prowadzenia działalności (brak ZUS, trochę droższa księgowość),
  • znacząco ograniczona odpowiedzialność osobista za zobowiązania spółki,
  • 9% podatku CIT,
  • higiena finansowa dzięki pełnej księgowości.

Minusy spółki z o.o.:

  • bardziej skomplikowana i droższa rejestracja niż w przypadku JDG,
  • większy formalizm,
  • droższa i dla niektórych problematyczna pełna księgowość.

Moim zdaniem zalety znacząco przykrywają wady.

Co jeśli wynajmujesz mieszkania?

Jeżeli jednak skupiasz się na wynajmie nieruchomości i budowaniu swojego majątku z dźwignią kredytową, wtedy pozostaje prowadzenie JDG (lub w ogóle nieprowadzenie działalności gospodarczej przy niewielkiej ilości mieszkań). Szczególnie jeśli jesteś zatrudniony na etacie i korzystasz z przyspieszonej amortyzacji, ten wybór może okazać się bardzo korzystny, bo i tak podatek PIT może być praktycznie zredukowany.

Jeżeli natomiast wynajmujesz mieszkania przez JDG, ale prowadzisz również inne, ryzykowniejsze działalności, może warto pomyśleć nad ich rozdzieleniem i ochroną zgromadzonego już majątku? Wówczas mieszkania nadal byłyby rozliczane przez JDG, a pozostałą działalność prowadziłbyś przez spółkę z o.o.


Masz inne pytania albo spostrzeżenia dotyczące różnic pomiędzy prowadzeniem JDG a spółki? Podziel się nimi pod artykułem! Postaram się uzupełnić wyjaśnienia.

Artykuł był dla Ciebie przydatny? Podziel się nim ze znajomymi lub udostępnij na Twojej ulubionej grupie dotyczącej inwestowania.

O autorze

Łukasz Jabłoński

Nazywam się Łukasz Jabłoński i jestem radcą prawnym.

Zajmuję się pomaganiem przedsiębiorcom w odnalezieniu się w realiach polskich przepisów prawa. Wiem, jak ważne jest, by proponowane rozwiązania były nie tylko zgodne z przepisami, ale również praktyczne w wdrożeniu i stosowaniu.

Swoją praktykę skupiam wokół tematu inwestowania w nieruchomości, obrotu nimi oraz najmu. Sam jestem praktykiem tego rynku. Inwestuję w nieruchomości oraz prowadzę firmę Flats4rent zajmującą się obsługą inwestorów na rynku nieruchomości.

Na tym blogu chcę dzielić się swoimi doświadczeniami i wyjaśniać, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami wynajmować nieruchomości.

Zapraszam na stronę mojej Kancelarii: https://jablonskilukasz.pl/.

Zobacz wszystkie posty