Modyfikacja lub likwidacja instalacji gazowej w mieszkaniu. Czy potrzebujesz pozwolenie na budowę? Zmiany w 2020 r.

Podczas remontu mieszkania często pojawia się dylemat dotyczący instalacji gazowej. Kupujący czy wynajmujący preferują raczej kuchnie wyposażone w płytę indukcyjną oraz obawiają się gazowych podgrzewaczy wody. Z tych powodów sporo inwestorów decyduje się usunąć urządzenia na gaz. Nawet jeżeli zostawiamy te urządzenia, to podczas remontu chętnie zmienilibyśmy ich lokalizację.

Jakie zatem wymogi dotyczące instalacji gazowej należy spełnić przy jej modyfikacji lub likwidacji? Co zmieni się po modyfikacji Prawa budowlanego planowanej na 2020 rok? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w moim artykule.

Obecnie obowiązujące przepisy

Jedną z podstawowych zasad ustawy Prawo budowlane jest konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę (art. 28 PB). W kolejnych artykułach wymienione są licznie przypadki zwolnienia z tego obowiązku zastępowane zgłoszeniem bądź niewymagające podejmowania żadnych czynności. Jednak próżno tam szukać zwolnienia dotyczącego instalacji gazowej.

Ten stan ma się zmienić wraz ze sporą nowelizacją ustawy Prawo budowlane, która obecnie jest na etapie zaawansowanych prac legislacyjnych. Prace nad nowelizacją można śledzić tutaj. Na końcu artykułu wskażę, co ma się zmienić w kontekście instalacji gazowej, ale samych zmian mogących zainteresować inwestorów jest będzie więcej.

Modyfikacja przebiegu instalacji gazowej oraz jej modernizacja

Wykonanie instalacji gazowej, ale również prace związane z jej modyfikacją wymagają pozwolenia na budowę. Z tego obowiązku zwolniony jest jedynie remont takiej instalacji, czyli odtworzenie jej stanu pierwotnego, polegający np. na wymianie rur gazowych prowadzonych dotychczasowym torem. Przed rozpoczęciem remontu należy jednak dokonać zgłoszenia. Pozostałe prace wymagają obecnie przeprowadzenia procedury uzyskania pozwolenia na budowę.

Co z niewielkimi korektami, takimi jak przesunięcie piecyka gazowego z powodu wstawiania prysznica lub zmiany usytuowania kuchenki gazowej? Formalnie również takie zmiany wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, bo przepisy nie rozróżniają zakresu zmian. W praktyce mało kto dopełnia tych formalności, a takie drobne modyfikacje są trudne do wykrycia przez dostawcę gazu lub administratora budynku. Natomiast nawet jeśli zdecydujesz się wykonać takie prace bez formalności, zażądaj wydania przez wykonawcę takich robót protokołu szczelności.

Likwidacja gazu

Co w przypadku chęci zlikwidowania gazu w lokalu? Formalnie prace te obecnie tak samo, jak i wykonanie instalacji gazowej wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, co może znacząco wydłużyć czas i koszty przygotowania lokalu do wynajmu i sprzedaży.

Sam natomiast sprzeciwiam się takiemu rygorystycznemu podejściu do likwidacji instalacji gazowej i stoję na stanowisku, że w momencie zdjęcia licznika gazowego i zaplombowaniu zaworu, taka odłączona rura gazowa prowadząca od miejsca, w którym znajdował się licznik do urządzeń w lokalu, przestaje być instalacją gazową. Taki fragment rury po zaplombowaniu nie służy dostarczaniu gazu, a więc prace związane z jej usunięciem nie stanowią żadnego zagrożenia. Ten argument dobrze sprawdza się w rozmowach z administratorem budynku. Pamiętaj jednak, by przed usunięciem instalacji rozwiązać umowę o dostawy gazu i poczekać na zdjęcie licznika oraz zaplombowanie instalacji. Ponownie też podkreślam, że to jedynie mój pogląd i interpretacja przepisów służąca do obrony takiego stanowiska, a nie oficjalna wykładnia (takiej nie ma).

Zmiany Prawa budowlanego w 2020 roku w kontekście instalacji gazowej

Planowana nowelizacja Prawa budowlanego uprości formalności związane z wykonaniem, modyfikacją i usunięciem instalacji gazowej z mieszkania. Po wejściu w życie zmian konieczne będzie jedynie dokonanie zgłoszenia, a nie jak obecnie, pozwolenia na budowę.

art. 29 ust. 3.  lit. d) Prawa budowlanego otrzyma brzmienie:

Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wymaga zgłoszenia wykonywanie robót budowlanych polegających na:

3) instalowaniu: d) wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych.

Planowanych zmian jest więcej. Wraz z postępem prac legislacyjnych będę dzielił się planowanymi rozwiązaniami, które mogą interesować inwestorów w nieruchomości. Poinformuję na blogu o terminie wprowadzanych zmian.


Masz inne pytania dotyczące wymogów dotyczących instalacji gazowej? Zadaj je pod artykułem! Postaram się uzupełnić wyjaśnienia.

Artykuł był dla Ciebie przydatny? Podziel się z nim ze znajomymi lub udostępnij na Twojej ulubionej grupie dotyczącej inwestowania.

O autorze

Łukasz Jabłoński

Nazywam się Łukasz Jabłoński i jestem radcą prawnym.

Zajmuję się pomaganiem przedsiębiorcom w odnalezieniu się w realiach polskich przepisów prawa. Wiem, jak ważne jest, by proponowane rozwiązania były nie tylko zgodne z przepisami, ale również praktyczne w wdrożeniu i stosowaniu.

Swoją praktykę skupiam wokół tematu inwestowania w nieruchomości, obrotu nimi oraz najmu. Sam jestem praktykiem tego rynku. Inwestuję w nieruchomości oraz prowadzę firmę Flats4rent zajmującą się obsługą inwestorów na rynku nieruchomości.

Na tym blogu chcę dzielić się swoimi doświadczeniami i wyjaśniać, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami wynajmować nieruchomości.

Zapraszam na stronę mojej Kancelarii: https://jablonskilukasz.pl/.

Zobacz wszystkie posty